Jak pozycjonować stronę, czyli pozycjonowanie stron samemu

Poznaj zasady i podstawy optymalizacji SEO, które możesz wdrożyć na swojej stronie internetowej.

Dla kogo dedykowany jest poradnik optymalizacji SEO?

Zebrane tutaj zasady i podstawy optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek internetowych przeznaczone są dla wszystkich osób, które pracują na co dzień z treściami online. Posiadasz swoją stronę internetową? Jesteś webmasterem, programistą, specjalistą SEO? Interesuje Cię pozycjonowanie strony internetowej? A może prowadzisz małego bloga? Jeśli odpowiedziałeś na którekolwiek z pytań twierdząco, to ten poradnik powstał właśnie dla Ciebie!

Nie znajdziesz tutaj żadnej tajemnej wiedzy, tricków, ani skutecznych sposób na to, aby Twoja witryna zajmowała pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania. Dzięki zastosowaniu się do opisanych poniżej zasad roboty wyszukiwarek będą mogły lepiej zrozumieć treści zawarte na Twojej stronie internetowej, a także będą w stanie łatwiej ją skanować i indeksować, co usprawni pozycjonowanie strony.

Poradnik SEO - dowiedz się jak pozycjonować stronę samemu

1. Pomóż Google odnaleźć Twoją stronę internetową

Zadbaj o to, aby na Twojej stronie internetowej znalazła się mapa witryny - zarówno w formie pliku XML jak i w formie podstrony HTML, przystępnej dla zwykłych użytkowników, odwiedzających Twoją witrynę.

Mapa strony to plik znajdujący się na serwerze z Twoją stroną internetową, w której zawarta jest lista wszystkich podstron Twojej witryny, zarówno tych zupełnie nowych, jak i tych, na których coś zostało zmienione.

Aby przesłać mapę strony zaloguj się do Google Search Console i przejdź do zakładki "Mapy witryn", a następnie podaj nazwę pliku, zawierającego mapę witryny.

Dodawanie mapy witryny w Google Search Console

2. Sterowanie indeksowaniem podstron

Aby wskazać wyszukiwarce Google, czy może uzyskać dostęp do danej podstrony i uwzględnić ją w swoim indeksie, posłuż się plikiem robots.txt.

Plik robots.txt zawiera dyrektywy, które informują wyszukiwarki o tym jak postępować z konkretnymi podstronami. Aby roboty wyszukiwarek mogły poprawnie odczytać instrukcje w nim zawarte, musi nazywać się "robots.txt" i znajdować się w głównym katalogu Twojej strony internetowej (https://www.example.com/robots.txt):

Umiejscowienie pliku robots.txt w witrynie

Pamiętaj jednak, że plik robots.txt nie daje 100% gwarancji. Istnieje ryzyko, że strony zablokowane w tym pliku zostaną uwzględnionie w indeksie wyszukiwarki.

Jeżeli posiadasz w swojej witrynie podstrony, które nie powinny być dostępne publicznie, lepiej użyć meta-tagu robots o wartości "noindex". Ta informacja, zawarta w sekcji HEAD wskaże wyszukiwarce Google, że ta podstrona nie powinna zostać zindeksowana. Jeśli na Twojej podstronie znajdują się poufne informacje, rozważ zabezpieczenie jej na przykład za pomocą hasła lub całkowite usunięcie z witryny.

3. Pomóż Google lepiej zrozumieć Twoją witrynę i jej treści

Traktuj Googlebota jak użytkownika

Aby robot wyszukiwarki Google mógł prawidłowo "zobaczyć" i zindeksować Twoją witrynę, musi mieć dostęp do wszystkich jej zasobów, w tym plików CSS, JS lub plików graficznych. Jeżeli zasoby są blokowane na przykład przez plik robots.txt, Googlebot nie jest w stanie wyrenderować witryny do takiej postaci, jak widzi ją odwiedzający Cię użytkownik. Blokowanie zasobów może doprowadzić do sytuacji, w której pozycja w rankingu wyszukiwarki zostanie obniżona, co wpłynie negatywnie na pozycjonowanie strony.

Twórz unikalne tytuły

Tytuł strony <title></title> informuje użytkowników jak i roboty wyszukiwarek o zawartości i temacie danej podstrony. Tag tytułu powinien znajdować się w sekcji HEAD Twojej witryny. Dla każdej podstrony twórz unikalne tagi tytułowe. Nie zapomnij o uwzględnieniu słów kluczowych.

Poprawne tytuły i snippety w wynikach wyszukiwania

Jeżeli Twoja strona internetowa pojawi się w wynikach wyszukiwania, jej tytuł wyświetli się w pierwszym wierszu wyniku - to informacja, na którą użytkownicy często zwracają uwagę w pierwszej kolejności. W tytule Twojej strony możesz umieścić nazwę swojej firmy lub witryny, a także ważne informacje dotyczące zawartości podstrony, na przykład ofertę, co pomoże pozycjonować stronę.

Stwórz tytuł, który będzie naturalnie odzwierciedlał zawartość strony.

Pamiętaj, aby unikać tytułów, które nie mają związku z Twoją podstroną lub są domyślne.

Tytuł strony internetowej w wynikach wyszukiwania

Warto zwrócić uwagę, że tworzenie unikalnych tytułów, pozwala Google na odróżnienie i lepsze zrozumienie Twoich podstron. Staraj się stosować krótkie i treściwe tytuły, w przeciwnym razie, gdy tytuł będzie zbyt długi, Google może zdecydować się na wyświetlenie w wynikach wyszukiwania tylko jego części lub zupełnie innego, wygenerowanego na podstawie Twojej strony oraz zapytania.

Zadbaj o dobry opis witryny

Meta-tag description <meta name="description" content="" />, podobnie jak tytuł, umieszcza się w sekcji HEAD strony internetowej. Zawiera on krótki opis witryny, który może zostać użyty przy wyświetlaniu snippetu w wynikach wyszukiwania, jeżeli pasuje on do zapytania.

Tworzenie unikalnych opisów podstron to dobra taktyka, która może pomóc w zwiększeniu współczynnika kliknięć (CTR). Opis musi streszczać podstronę, której dotyczy i zachęcać użytkownika do jej odwiedzenia. Ponadto unikalne opisy podstron ułatwiają zadanie użytkownikom jak i Googlebotowi podczas przeglądania wielu Twoich podstron.

Opis strony internetowej w wynikach wyszukiwania

Stosuj nagłówki, aby ustrukturyzować dokument

Nagłówek wyróżnia się wielkością tekstu, dzięki temu staje się dla użytkowników wizualną wskazówką. Ponadto nagłówek informuje użytkowników o tym z jaką treścią będą mieli do czynienia. Język HTML oferuje 6 poziomów nagłówków - od <h1></h1> do <h6></h6>. Najwyższy poziom (H1) to najważniejszy nagłówek, po którym stosuje się kolejne, tworząc hierarchię i strukturę witryny.

Zaplanuj nagłówki na stronie, wyobrażając sobie jej strukturę

Unikaj nadużywania nagłówków

Unikaj nagłówków, które nie odzwierciedlają prawidłowej struktury

Nagłówki na stronie internetowej

Wykorzystaj znaczniki danych uporządkowanych

Dane uporządkowane to specjalne tagi oraz znaczniki, które jeszcze bardziej pomagają zrozumieć robotom wyszukiwarek Twoją treść. Zebrane dzięki nim informacje mogą zostać wykorzystane do wyświetlania w snippecie bardziej szczegółowych i atrakcyjnych danych, a to z kolei może przykuć uwagę użytkowników, którzy chętniej odwiedzą Twoją witrynę.

Zweryfikuj swoje dane strukturalne za pomocą Narzędzia do testowania uporządkowanych danych

Unikaj nieprawidłowych danych strukturalnych

Unikaj danych strukturalnych, które nie są widoczne dla użytkownika

Przykładowe dane strukturalne wyświetlane w wynikach wyszukiwania

4. Wyróżnij swoją stronę w wynikach wyszukiwania

Prawidłowo zaimplementowane w Twojej witrynie dane uporządkowane umowżliwiają także korzystanie z wielu dodatkowych, specjalnych funkcji dostępnych w wynikach wyszukiwania. Do takich funkcji należą na przykład opinie z wyświetlaniem gwiazdek oraz oceny strony lub produktu.

Zapoznaj się z pełną galerią wyników wyszukiwania, które mogą być wyświetlane na stronie SERP.

5. Zadbaj o prawidłową strukturę witryny

Adresy URL

Aby Googlebot mógł prawidłowo zindeksować treści i skierować do nich użytkowników, potrzebuje unikalnego adresu URL strony. Różne podstrony, zawierące różne treści, muszą używać osobnych adresów URL, dzięki czemu będą mogły prawidłowo wyświetlać się w wyszukiwarce.

Zastosuj na swojej stronie protokół https://, który jest jednym z czynników rankingowych

Logiczna i prosta nawigacja

Nawigacja to ważny element każdej strony internetowej, gdyż pozwala użytkownikom na szybkie odnajdywanie interesujących ich treści. Ponadto może pomóc wyszukiwarce zrozumieć hierarchię treści w witrynie i wskazać ważne podstrony.

Zbuduj nawigację bazując na stronie głównej

Każda witryna posiada swoją stronę główną, która jest zazwyczaj najczęściej odwiedzaną podstroną w witrynie. Zastanów się nad swoim zbiorem podstron i przemyśl sposób, w jaki użytkownicy będą do nich docierali.

Jeżeli posiadasz na swojej stronie setki produktów, konieczne będzie utworzenie wielu dopasowanych kategorii i podkategorii. Podobnie może być w przypadku bloga, w którym utworzysz podstronę agregującą wszystkie treści oraz bardziej szczegółowe kategorie, z których użytkownicy będą przechodzili do interesujących ich tematów.

Rozsyp okruszki - nawigacja breadcrumb

Breadcrumb, czyli nawigacja okruszkowa ułatwia użytkownikom zorientowanie się, na której podstronie znajdują się w tym momencie. Pozwala także na szybki powrót do porzedniej strony lub innego miejsca w aktualnej sekcji witryny. Nawigacja okruszkowa może zostać opatrzona uporządkowanymi danymi, które mogą wyświetlać się w SERP.

Nawigacja okruszkowa w naszej witrynie

Mapa witryny HTML

Utwórz dla swoich użytkowników prostą stronę z mapą witryny, na której znajdzie się lista wszystkich podstron w Twojej witrynie. W przypadku problemów z nawigacją użytkownicy mogą przejść do mapy witryny i skorzystać z niej, aby odnaleźć pożądane treści. Strony tego typu są odpowiednikiem mapy witryny XML, która przeznaczona jest dla robotów wyszukiwarek. Googlebot również może korzystać z podstrony zawierającej mapę witryny, ale należy pamiętać, że tworzy się ją głównie dla użytkowników.

Zadbaj o logiczną i naturalną hierarchię

Unikaj dzielenia treści na wiele podstron

Unikaj nawigacji opartej jedynie o linki obrazkowe

Wykorzystaj przyjazne adresy URL

Nazwy Twoich podstron, kategorii czy produktów powinny mieć swoje odzwierciedlenie w adresach URL. Tworzenie przyjaznych adresów URL sprawia, że są one bardziej zrozumiałe i przejrzyste dla użytkowników, którzy nie lubią długich i niezrozumiałych ciągów znaków. Użytkownicy korzystający z Twoich przyjaznych adresów otrzymują więcej informacji dotyczących tematu i zawartości danej podstrony. Podobnie jest w przypadku robotów wyszukiwarek, które dzięki przyjaznym adresom URL o odpowiedniej strukturze są w stanie lepiej zrozumieć zawartość podstrony oraz jej hierarchię.

Stosuj przyjazne adresy, np: https://www.example.com/tytul-artykulu.html

Unikaj niezrozumiałych adresów z parametrami, np: http://example.com/index.php?c=9&p=312&sid=02384289732234879

Przykład przyjaznego adresu URL w naszej witrynie

6. Zoptymalizuj treści dostępne na Twojej stronie

Treści, które są przydatne i interesujące, to jeden z najważniejszych elementów Twojej witryny oraz content marketingu, który wpływa na jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Użytkownicy, którym spodobała się Twoja treść, chętnie podzielą się nią z innymi lub skierują na nią nowych użytkowników, na przykład za pomocą social media.

Dostarcz użytkownikom to, czego szukają - słowa kluczowe

Zastanów się, jakich słów kluczowych użyliby użytkownicy, aby znaleźć informacje na Twojej stronie internetowej. Uwzględnij zarówno tych doświadczonych, jak i tych, którzy dopiero nabywają wiedzę na temat informacji, zawartych w Twojej witrynie. Stworzoną listę wyrażeń uwzględnij w obecnych treściach oraz tych, które zamierzasz dopiero stworzyć.

Twórz łatwe w odbiorze i zrozumiałe treści, zawierające słowo kluczowe

Pamiętaj o zasadach ortografii oraz interpunkcji

Dostarczaj użytkownikom nowe treści oraz odświeżaj już obecne

Unikaj treści umieszczonych za pomocą obrazów

Unikaj trudnych do zrozumienia treści

7. Zoptymalizuj obrazy dostępne na Twojej stronie

Używaj tekstu alternatywnego - atrybut ALT

Nazwy plików z obrazami na Twojej stronie powinny być opisowe. Należy także uzupełniać atrybut alt="", w którym można umieścić alternatywny tekst, wyświetlający się użytkownikom, w przypadku gdyby z jakichś powodów nie można było wyświetlić obrazu.

Ponadto, jeśli użytkownik przegląda Twoją witrynę np. za pomocą czytników ekranu, treść atrybutu ALT dostarczy mu informacji na temat danego obrazu.

Poinformuj wyszukiwarki o Twoich obrazach

Podobnie jak w przypadku mapy witryny XML lub HTML, optymalizacja strony obejmuje również mapę witryny dla Twoich obrazów, która dostarczy wyszukiwarce więcej informacji na temat znajdujących się w niej grafik. Mapa obrazów może zwiększyć szanse na wyświetlanie się Twoich obrazów w wynikach wyszukiwania Google.

8. Przystosuj witrynę do urządzeń mobilnych

Urządzenia mobilne zdominowały świat. Dzisiaj prawie każdy użytkownik Internetu posiada urządzenie mobilne, takie jak smartfon czy tablet, za pomocą którego poszukuje informacji w Internecie. Posiadanie strony internetowej, która jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych ma duże znaczenie, zwłaszcza, że Google postanowiło uruchomić indeks stron, w którym uwzględniać będzie przede wszystkim mobilne wersje witryn (Mobile-First Index).

Możesz dostarczać swoje treści użytkownikom mobilnym na trzy sposoby:

  • RWD (Responsive Web Design) - elastyczne witryny
  • Dynamiczne wyświetlanie treści
  • Różne adresy URL

Najlepszym sposobem jest pierwszy z powyższych. Obecnie większość gotowych szablonów jest dostosowana do urządzeń mobilnych korzystając z technologii RWD. Jeśli projektujesz swoją witrynę samodzielnie od podstaw, pamiętaj, aby dostosować ją do urządzeń mobilnych.

9. Analizuj zachowania użytkowników i skuteczność Twojej strony internetowej

Wyszukiwarka Google oferuje użytkownikom Search Console - bezpłatne narzędzie dla webmasterów, dzięki któremu można dokonać analizy stanu witryny oraz sprawdzić zachowania użytkowników czy widoczność w wyszukiwarce.

Poniżej znajduje się przegląd najważniejszych możliwości, które daje Ci Search Console:

  • sprawdzenie, czy w witrynie występuje problem z indeksowaniem
  • weryfikacja stanu oraz dodawanie map witryn
  • testowanie, analizowanie oraz generowanie plików robots.txt
  • usuwanie zaindeksowanych już adresów URL
  • wykrywanie problemów z meta-tagami title oraz description w sekcji HEAD
  • przegląd najpopularniejszych wyszukiwań, które prowadziły do Twojej witryny
  • weryfikacja w jaki sposób Googlebot "widzi" Twoje strony

Analiza zachowania Twoich użytkowników

Jeżeli wdrożyłeś wszystkie powyższe punkty na swojej stronie internetowej, to zapewne interesuje Cię, czy użytkownicy trafiają na nią w wynikach wyszukiwania, a jeżeli tak, to w jaki sposób i jak wygląda ich zachowanie w Twojej witrynie.

W tej sytuacji z pomocą przychodzi kolejne narzędzie: Google Analytics. To aplikacja służąca do analizy ruchu użytkowników na Twojej stronie internetowej. Dzięki niej dowiesz się:

  • w jaki sposób użytkownicy dotarli do Twojej witryny
  • jakie działania zostały wykonane na Twojej stronie
  • które treści są najpopularniesze
  • czy zmiany na stronie wpłynęły na ruch

Połączenie obu powyższych narzędzi dostarczy Ci potężną ilość danych analitycznych, które możesz wykorzystywać do ulepszania swojej witryny oraz dostarczania użytkownikom jeszcze lepszych wrażeń.

Wskazówki zawarte w tym poradniku zostały opracowane na bazie podręcznika optymalizacji pod kątem wyszukiwarek od Google.

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej witryny?