SEO - Pozycjonowanie stron internetowych

Dowiedz się czym jest pozycjonowanie stron internetowych i w jaki sposób może pomóc Ci w biznesie osiągnąć większe zyski.

Czym jest SEO oraz pozycjonowanie stron internetowych?

Często oba pojęcia używane są zamiennie, jednak czy słusznie?

SEO (ang. Search Engine Optimization)

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych.

Działania mające na celu przystosowanie strony internetowej do odpowiedniego wyświetlania się w wynikach wyszukiwania, tym samym zwiększenia ilości oraz jakości ruchu na stronie internetowej, a także widoczności i rozpoznawalności marki w Internecie.

Do działań SEO zalicza się na przykład optymalizację kodu źródłowego lub treści znajdujących się na stronie. Aby działania SEO miały sens, należy zrozumieć i poznać intencje użytkowników, którzy szukają informacji w Internecie.

Pozycjonowanie stron internetowych

Metoda promocji w Internecie, w której zawiera się SEO

To wspomniana optymalizacja stron internetowych, ale także inne działania, gdzie poprzez efekt synergii dąży się do osiągnięcia jak najwyższych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania (ang. SERP - Search Engine Results Page).

W pozycjonowaniu oprócz SEO wykorzystuje się również pozyskiwanie wartościowych linków (link building) oraz marketing treści (content marketing), czyli tworzenie wartościowych oraz angażujących treści.

W procesie pozycjonowania nieoceniona jest również analityka internetowa, która pozwala odpowiednio dobrać oraz skoordynować wszystkie powyższe działania.

Jak my postrzegamy pozycjonowanie oraz SEO?

W naszej idei pozycjonowanie oraz SEO to elementy marketingu wzrostu.

Dla nas te pojęcia są przede wszystkim możliwością wykreowania szansy na zwiększenie konwersji, czyli głównego celu wszystkich internetowych biznesów.

Dlatego też nie zatrzymujemy się na zamkniętej liście wyrażeń kluczowych, lecz staramy się maksymalnie wykorzystać potencjał widoczności każdej witryny.

28.000.000

liczba internautów w Polsce

Ponad 80%

badanych Polaków codziennie korzysta z Internetu

80% Polaków

wybiera Internet jako pierwsze źródło szukanych informacji

Osiągnij wysokie pozycje. Zwiększ konwersję. Wykorzystaj swój potencjał.

Wypełnij formularz i zdobądź bezpłatną wycenę.

Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Administratorem danych osobowych jest Semrevo - Grupa SOODA Joanna Nowakowska z siedzibą w Kościanie przy ul. Dworcowej 10/4, 64-000 Kościan, NIP: 698-133-01-53.

Twoje dane osobowe podane w formularzu kontaktowym będą przez nas przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie - podstawa to prawnie uzasadniony interes administratora - art. 6 ust. 1 lit f Rozporządzenia o ochronie danych osobowych RODO.

Dane będą przechowywane do czasu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie oraz zakończenia korespondencji w tym zakresie. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do udzielenia odpowiedzi lub zawarcia ewentualnej umowy.

Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz ich przenoszenia.

Masz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Masz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora, a także sprzeciwu wobec przetwarzania danych w celach marketingowych. W kwestiach dotyczących przetwarzania Twoich danych osobowych możesz się z nami kontaktować drogą korespondencyjną lub pocztą elektroniczną na adres [email protected]

Regulamin i polityka prywatności

Jak działa wyszukiwarka Google?

Powyższe statystyki robią wrażenie i obrazują pole do działań marketingowych w Internecie. Zanim jednak dotrzemy do naszej grupy docelowej, warto poznać zasady działania wyszukiwarki Google.

Wyszukiwarka Google to maszyna do odpowiedzi

Szukając w Google informacji, produktów lub usług nie przeszukujemy całego Internetu, tylko indeks stron www, które udało się odnaleźć robotom sieciowym.

  • Googleboty przeczesują Internet w poszukiwaniu nowych i zaktualizowanych witryn
  • Google tworzy ogromny zbiór (indeks) stron internetowych
  • Algorytmy korzystają z kilkuset wskaźników (czynników rankingowych), aby uporządkować zebrane wyniki
  • Wyniki organiczne to nie tylko uporządkowana lista witryn, ale także Mapy, Wiadomości, Zdjęcia, Filmy, Direct Answers i wiele innych

Pozycjonowanie stron internetowych niesie ze sobą wiele korzyści

Jak już wiesz, pozycjonowanie jest elementem układanki - konwersji. Ale czy to wszystko? Dowiedz się co jeszcze zyskujesz, inwestując w ten rodzaj reklamy w Internecie.

blur_on

Kontrola zasięgu reklamy

Reklama na rynku lokalnym czy globalna? Ty decydujesz - pozycjonowanie pozwala na pełną elastyczność i właściwie nieograniczony zasięg reklamy.

people_outline

Idealna grupa docelowa

Reklama w TV lub radio trafia do wszystkich aktualnych odbiorców. Dzięki pozycjonowaniu trafisz wyłącznie do osób, które poszukują produktów lub usług, takich jak Twoje.

timeline

Wzrost ruchu na stronie

Większa liczba odwiedzin Twojej strony internetowej to nie tylko nowi użytkownicy, ale także szansa na stałych, powracających klientów.

favorite_border

Świadomość i zaufanie do marki

Pozycjonowanie to również budowanie Twojego wizerunku w Internecie. Dbając o reputację oraz widoczność zyskujesz nowych klientów i zaufanie.

attach_money

Niski koszt

W porównaniu z tradycyjnymi formami reklamy pozycjonowanie to nadal najbardziej opłacalna inwestycja, pozwalająca na uzyskanie długofalowych efektów.

show_chart

Wzrost zysków

Wraz ze wzrostem widoczności w Internecie docierasz do większej liczby potencjalnych klientów, dzięki czemu możesz zwiększyć swoje zyski.

Pozycjonowanie to proces ciągły.

Budowa widoczności to nie jednorazowe działanie, a przemyślana, długofalowa strategia z nutą cykliczych działań.

Analiza konkurencji oraz audyt SEO optymalizacji witryny

Pierwszy etap procesu pozycjonowania dzielimy na dwa. Dzięki temu poznajemy naszego klienta, ale wiemy też jak wygląda konkurencja. Informacje te wykorzystywane są w kolejnym etapie, w którym identyfikuje się problemy związane z SEO.

Analiza działań konkurencyjnych

Research wśród konkurencji pozwala na znalezienie mocnych oraz słabych stron - pod uwagę bierze się przede wszystkim trzy główne filary pozycjonowania, czyli optymalizację SEO, treści oraz linki prowadzące do domeny.

Analiza optymalizacji

Czyli szczegółowe zapoznanie się ze stanem promowanej witryny. Podobnie jak w przypadku analizy konkurencji, oprócz technicznych aspektów SEO, przeprowadza się również analizę content marketingową oraz w zakresie link buildingu.

Dobór słów kluczowych oraz optymalizacja treści

"Pomyśl, jakich słów użyliby użytkownicy, by znaleźć Twoją stronę. Upewnij się, że te słowa znajdują się w treści witryny."

Sztandarowy cytat White Hat SEO to drugi etap promocji domeny w Internecie. Znając szczegółowe informacje na temat branży, konkurencji oraz promowanej witryny, przygotowuje się grupy wyrażeń, które będą stanowiły bazę do zwiększania widoczności oraz działań content marketingowych.

Content marketing

Tworzenie angażujących, atrakcyjnych i wciągających treści pozwala trafić do ściśle określonej grupy odbiorców, jednocześnie zwiększając szanse na pozyskanie nowych oraz powracających klientów.

Techniczna optymalizacja witryny (On-Page SEO)

Czyli te wszystkie magiczne rzeczy.

Algorytmy wyszukiwarki Google oceniają każdą witrynę przez pryzmat kilkuset czynników rankingowych, które dodatkowo mogą zmieniać swoją wagę w zależności od tematyki.

Wytyczne Google dla Webmasterów oraz Raterów

Dzięki informacjom zdobytym podczas dokładnej analizy witryny oraz doświadczeniu, optymalizujemy stronę internetową zgodnie z wytycznymi Google dla Webmasterów oraz wytycznymi jakościowymi dla Raterów Google, dbając o prawidłową indeksację, nawigację, architekturę informacji, kod źródłowy i wiele innych.

Mierz wysoko dzięki On-Page SEO

Techniczne SEO to jeden z najważniejszych etapów promocji w Internecie. Optymalizacja oraz eliminacja problemów występujących w witrynie pozwala na znaczny wzrost jej widoczności.

Budowa profilu linkowego domeny (link building)

Pozyskiwanie linków i budowanie profilu linkowego domeny to niezwykle istotny punkt promowania witryny, co potwierdza fakt, że algorytmy Google oceniają witrynę również poprzez liczbę oraz jakość linków do niej prowadzących.

Link building

Zdobywanie linków to żmudny i długotrwały proces. W ramach link buildingu prowadzimy działania marketingowe na starannie wyselekcjonowanych, zewnętrznych witrynach, a także wykorzystujemy własne, autorskie rozwiązania.

Wartościowe linki

W procesie pozyskiwania linków najważniejsza jest ich jakość oraz moc - to dwa główne wyznaczniki, którymi się kierujemy, dzięki czemu mamy pewność, że nasze działania są bezpieczne i nie narażamy witryny na obniżenie jej widoczności.

Monitorowanie, raportowanie, reagowanie

Monitorowanie witryn oraz algorytmów Google

To etap, który został umieszczony na końcu tylko umownie, gdyż tak naprawdę proces monitorowania stanu witryny oraz jej widoczności trwa nieprzerwanie od samego początku pozycjonowania.

W monitorowaniu wspierają nas zewnętrzne jak i autorskie narzędzia, dzięki którym możemy błyskawicznie reagować na niepożądane zmiany na stronie, problemy techniczne czy zmiany w widoczności wynikające z zawirowań na rynku wyszukiwarek internetowych.

Raportowanie = konsultacje

Pod nazwą raportowania kryje się bieżąca konsultacja oraz kontakt, dzięki czemu możemy elastycznie dostosowywać działania oraz strategie do potrzeb klienta oraz wyzwań, które stawia przed nami rynek w branży.

Daleko jeszcze? Czyli kilka słów o tym kiedy zobaczymy efekty pozycjonowania.

Pozycjonowanie to proces ciągły, cykliczny, ale czy można określić czas, po którym widoczne będą efekty naszej inwestycji w ten rodzaj reklamy w Google?

To zależy.

Niestety nie da się jednoznacznie określić czasu potrzebnego na osiągnięcie założonych celów w strategii SEO. Czas ten można szacować, bazując na posiadanym doświadczeniu lub znajomości danej branży.

Pozycjonowanie to proces złożony, składający się z wielu etapów, a czas trwania każdego z nich zależy od wielu czynników. Niektóre z nich są zaprezentowane na poniższej liście:

  • wielkość witryny
  • konkurencyjność w branży
  • aktualny stan witryny
  • historia oraz aktualny stan domeny
  • działania konkurencji
  • algorytmy Google

Średnio przyjmuje się, że czas potrzebny na zaobserwowanie jakichkolwiek efektów pozycjonowania wynosi od dwóch do trzech miesięcy, ale nie jest to reguła i często efekty działań SEO widoczne są już po dwóch lub trzech tygodniach. W bardziej skrajnych przypadkach czas ten może wydłużyć się nawet do 6 miesięcy lub roku, w przypadku gdy zidentyfikowane problemy optymalizacyjne są złożone, branża cechuje się niezwykłą konkurencyjnością. Żaden z przytoczonych przedziałów, nie może być jednak przyjmowany za wyznacznik, ponieważ każda witryna jest unikalna i wymaga spersonalizowanej strategii SEO.

Źródła statystyk wykorzystanych na stronie: consumerbarometer.com (2017) oraz gemius.pl (styczeń 2018).

Chcesz zwiększyć widoczność Twojej witryny?

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z szybkiego formularza kontaktowego lub bezpłatnej wyceny.

Lub napisz do nas na adres: [email protected]

Agencja SEO & Growth Marketing Semrevo

Pozycjonowanie stron internetowych

ul. Dziadoszańska 10
61-248 Poznań

www.semrevo.com