Jak szukać w Google [SPRAWDZONE METODY]

Tomasz Stężycki — 08.07.2019 — Google

Wyszukiwarka Google – maszyna do odpowiedzi.

Prawdopodobnie codziennie korzystasz z wyszukiwarki Google do przeglądania zasobów Internetu – do pracy, nauki lub rozrywki, ale czy znasz wszystkie sposoby na wyszukiwanie interesujących Cię informacji?

Google w swojej wyszukiwarce internetowej oferuje szereg możliwości, dzięki którym możesz jeszcze skuteczniej wyszukiwać informacje, kontrolować i zawężać wyniki, tak aby znaleźć dokładnie to, czego szukasz.

Szukanie w Google – wskazówki

Korzystając na co dzień z wyszukiwarki Google pamiętaj o poniższych wskazówkach. Dzięki nim wyszukiwanie informacji stanie się jeszcze prostsze i skuteczniejsze.

Nie komplikuj

Bez względu na to czego poszukujesz, rozpocznij swoje wyszukiwanie od najprostszego zapytania, na przykład gdzie jest najbliższe lotnisko, które możesz ewentualnie rozbudować o dodatkowe, precyzujące słowa.

Wyniki wyszukiwania dla zapytania: gdzie jest najbliższe lotnisko?

Jeżeli poszukujesz produktu lub usługi w konkretnej lokalizacji, pamiętaj, aby dodać ją do swojego zapytania, na przykład serwis laptopów warszawa

Wyszukuj głosowo

Masz zajęte ręce lub nie chcesz pisać? Możesz skorzystać z wyszukiwania głosowego. Funkcja ta dostępna jest zarówno podczas wyszukiwania na komputerze jak i na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfon czy tablet.

Wyszukiwanie głosowe w Google

Aby skorzystać z wyszukiwania za pomocą głosu, kliknij w ikonę mikrofonu lub po prostu powiedz “OK, Google”.

Prawidłowo dobieraj słowa

Kiedy zastanawiasz się jakie zapytanie wpisać w polu wyszukiwania, pomyśl jakie słowa mogą znaleźć się w wynikach wyszukiwania. Na przykład zamiast wpisywać boli mnie ząb lepiej wpisać ból zęba, ponieważ taki zwrot może znaleźć się na poszukiwanych przez Ciebie słowach.

Nie zwracaj uwagi na szczegóły

Google wie, że podczas wyszukiwania zależy Ci na błyskawicznych odpowiedziach, dlatego nie musisz zwracać uwagi na błędy popełniane przy wpisywaniu zapytania.

Nie musisz stosować wielkich liter – wyszukiwanie Wirtualna Polska przedstawi takie same wyniki wyszukiwania jak dla zapytania wirtualna polska

Nie musisz też przejmować się poprawną pisownią (warto jednak mieć ją na uwadze w życiu codziennym 😉). Wyszukiwarka Google ma wbudowaną funkcję sprawdzania poprawnej pisowni i w przypadku błędnego wyrazu automatycznie użyje najczęściej używanej pisowni danego słowa.

Funkcja ta zadziała czasami także w przypadku zapytania, które niekoniecznie zawiera niepoprawnie zapisane słowa, ale nie są one najczęściej wyszukiwanym wyrażeniem.

Autokorekta w wyszukiwarce Google

Otrzymuj odpowiedzi bezpośrednio

Wyszukiwarka Google oprócz wyników wyszukiwania (SERP – Search Engine Results Page) dostarcza także bezpośrednie odpowiedzi dla niektórych zapytań.

Informacje o pogodzie

Jeżeli chcesz sprawdzić aktualną i prognozowaną pogodę, wystarczy wpisać pogoda . Jeżeli interesuje Cię pogoda dla konkretnej miejscowości, do zapytania dołącz jej nazwę, na przykład pogoda wrocław.

Wyniki wyszukiwania dla zapytania: pogoda wrocław

Słownik i definicje

Podczas poszukiwania definicji pomocny może okazać się operator define, który należy umieścić przed interesującym Cię słowem i rozdzielić je dwukropkiem, na przykład define:marketing.

Define - operator wyszukiwarki Google

Kalkulator – obliczenia i konwersje

Wyszukiwarka Google wykona także za Ciebie obliczenia – te mniej i bardziej złożone. W tym celu w wyszukiwarce należy wpisać działania matematyczne, na przykład 3*10-7/2. W odpowiedzi otrzymamy wynik działania wraz z jego zapisem, a także kalkulator, dzięki któremu możemy kontynuować obliczenia.

Psst, jeżeli chcesz skorzystać z kalkulatora w wyszukiwarce Google wystarczy wpisać kalkulator, bez konieczności wymyślania obliczeń.

Obliczenia w wyszukiwarce Google

Oprócz obliczeń Google pomoże także przy konwersji jednostek: walut, masy, siły lub innych. W tym celu wpisz jednostki, które chcesz przeliczyć, na przykład 10 dolarów na złótówki.

Konwersja jednostek w Google
Zamiana jednostek w Google

Informacje sportowe

Jeśli jesteś fanem sportu, to na pewno interesują Cię aktualne informacje dotyczące Twojej ulubionej drużyny, takie jak wyniki meczów czy harmonogram zbliżających się rozgrywek. W tym celu wpisz nazwę interesującej Cię drużyny.

Wyniki sportowe w Google

Możesz także zawęzić odpowiedź do wyników rozgrywek między konkretnymi dwoma drużynami.

Szczegółowe wyniki sportowe w wyszukiwarce

Knowledge Graph – fakty w skrócie

Możesz także wyszukiwać fakty w skrócie, dotyczące znanej gwiazdy, miejsca czy utworu. W tej sytuacji Google wyświetli w odpowiedzi wszystkie najlepiej powiązane z zapytaniem informacje i zaprezentuje je w karcie Knowledge Graph po prawej stronie wyników wyszukiwania.

Google Knowledge Graph

Operatory wyszukiwania

Podczas wyszukiwania informacji oprócz słów możemy korzystać także ze specjalnych operatorów, precyzujących nasze zapytania – na przykład opisany wyżej operator define.

Wyszukiwanie hashtagów

W celu wyszukiwania hashtagów umieść znak # przed słowem, na przykład #blackfriday.

Wykluczanie słów

Znak minus - przed słowem wykluczy je z wyników wyszukiwania, na przykład jaguar szybkość -samochodód.

Ścisłe wyszukiwanie

Aby ścisłego dopasowania podczas wyszukiwania, umieść zapytanie w cudzysłowie, na przykład "najwyższy budynek świata".

Wyszukiwanie symboli wieloznacznych lub nieznanych słów

Jeżeli nie pamiętasz słowa lub chcesz wyszukać wiele wyników zawierających część Twojego zapytania użyj symbolu gwiazdki *, na przykład największy * na świecie.

Wyszukiwanie według ceny

Google umożliwia także przeszukiwanie swoich zasobów według cen. W tym celu użyj znaku dolara $ i wstaw go przed liczbą, na przykład telewizor $900.

Wyszukiwanie w mediach społecznościowych

Wstaw znak @, aby wyszukać w mediach społecznościowych, na przykład @marketing.

Wyszukiwanie w zakresie liczb

Pomiędzy dwoma liczbami umieść dwie kropki .., aby wyszukiwać w ich zakresie, na przykład telefon 50..600 PLN.

Łączenie zapytań

Umieść operator OR pomiędzy dwoma zapytaniami, aby wyszukać strony zawierające przynajmniej jedno z nich, na przykład budynek OR budowla.

Wyszukiwanie na konkretnej stronie

Jeżeli chcesz przeszukać dostępne zasoby konkretnej strony, umieść przed nią operator site, na przykład site:wp.pl warszawa.

Wyszukiwanie podobnych stron

Umieść operator related przed adresem strony, który już znasz, aby wyszukać strony podobne, na przykład related:onet.pl.

Uzyskiwanie informacji o stronie

Jeśli uzyskać informacje o danej stronie, skorzystaj z operatora info i umieść go przed jej adresem, na przykład info:news.google.pl.

Sprawdzanie kopii strony w Google

Operator cache pozwoli na podejrzenie aktualnie przechowywanej w Google kopii strony. W tym celu umieść operator przed adresem, na przykład cache:semrevo.com lub skorzystaj z menu rozwijanego, dostępnego w wynikach wyszukiwania.

Menu rozwijane w wynikach wyszukiwania

Wyszukiwanie według typów plików

Operator filetype pozwala na wyszukiwanie plików o określonym rozszerzeniu, na przykład pozycjonowanie filetype:pdf.

Wyszukiwanie w tytule

Aby wyszukać w tytule użyj operatora intitle, na przykład reklama w internecie intitle:pozycjonowanie

Filtrowanie wyników wyszukiwania

Wyniki wyszukiwania możesz filtrować lub precyzować nie tylko za pomocą operatorów lub specjalnych zapytań, ale także za pomocą narzędzi wyszukiwania lub dostępnych kategorii informacji (na przykład Grafika, Mapy, Wiadomości).

Filtrowanie wyników wyszukiwania

Każda z kategorii posiada swoje narzędzia, w których można zawężać wyniki wyszukiwania. Na przykład w kategorii Grafika można wyszukiwać obrazy po rozmiarze, kolorze czy nawet prawach użytkowania.

Filtrowanie wyników wyszukiwania w Google Grafika

Szukanie zaawansowane

Podczas wyszukiwania informacji w wyszukiwarce Google możemy od razu skorzystać z formularza wyszukiwania zaawansowanego, bez konieczności używania operatorów wyszukiwania i wpisywania ich ręcznie. Dostępne są dwa formularze wyszukiwania zaawansowanego, którymi możemy przeszukać strony internetowe oraz grafiki.

Formularz wyszukiwania zaawansowanego

Podsumowanie

Google wprowadza w swojej wyszukiwarce setki zmian i optymalizacji, tak aby dostarczać swoim użytkownikom wyniki jak najlepiej dopasowane do ich intencji, bazując nie tylko na wpisywanym zapytaniu, ale także na podstawie lokalizacji, historii wyszukiwania czy aktywności w Internecie.

Zaawansowane operatory z pewnością nie znajdują zastosowania podczas codziennego korzystania z wyszukiwarki Google, warto jednak o nich pamiętać w przypadku trudności ze znalezieniem interesujących nas informacji. Mogą okazać się także nieocenione w codziennej pracy w niektórych branżach, takich jak Marketing czy SEO, gdzie w procesie pozycjonowania stron internetowych pozwalają na zlokalizowanie obszarów wartych optymalizacji lub na szczegółową analizę konkurencji.

Tomasz Stężycki

Przemyślana strategia działania poparta wieloletnim doświadczeniem najlepiej opisuje jego sposób pracy z klientami. Zwolennik technicznego SEO oraz testów - choć nigdy nie eksperymentuje na stronach Klientów.