Pozycjonowanie - najczęściej zadawane pytania

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące pozycjonowania stron

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie lub jest ono bardziej złożone? Nic straconego!

Zadaj nam swoje pytanie za pomocą formularza kontaktowego i postaramy się pomóc.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia pozycjonowania strony?

Przede wszystkim działająca strona internetowa, na której możliwe jest wprowadzanie zmian w zakresie treści oraz kodu strony. Dobrze, gdy zawiera bogate informacje o Twojej firmie oraz oferowanych produktach lub usługach.

Nie martw się, jeżeli Twoja strona nie jest bogata w treści lub nie masz pewności, czy możliwe jest jej pozycjonowanie - skontaktuj się z nami, a wykonamy dla Ciebie analizę i wskażemy, czy Twoja strona internetowa nadaje się do pozycjonowania.


Co oznacza TOP3 i TOP10?

TOP3 oraz TOP10 to skrócone nazwy pierwszych trzech, oraz dziesięciu wyników wyszukiwania (SERP).


Co się dzieje z osiągniętymi wynikami po zakończeniu pozycjonowania?

Pozycjonowanie strony to proces, który charakteryzuje się cyklicznością i wymaga stałego monitoringu oraz prac optymalizacyjnych. W ramach cyklicznych działań pozycjonerskich można wymienić między innymi:

  • analizę Twojej strony internetowej
  • analizę stron konkurencyjnych
  • analizę zmian w wyszukiwarce Google
  • optymalizację oraz dostosowywanie strony do wymagań wyszukiwarki
  • reagowanie na działania konkurencji
  • pozyskiwanie i utrzymywanie linków

Zakończenie współpracy oraz zaprzestanie działań w zakresie pozycjonowania strony może prowadzić do stopniowej utraty wypracowanych efektów w postaci ogólnej widoczności strony lub wysokich pozycji na kluczowe wyrażenia. Taką sytuację z pewnością wykorzystają także strony konkurencyjne.


Co to jest SERP?

SERP - to akronim od Search Engine Results Page, czyli strony zawierającej wyniki wyszukiwania.


Co to jest CMS - Content Management System?

CMS to system zarządzania treścią (Content Management System). Jest to strona internetowa zawierająca dostęp do panelu administracyjnego, z którego można zarządzać (dodawać, edytować, usuwać) zawartością strony internetowej.


Co to jest FTP - File Transfer Protocol?

FTP to protokół transferu plików typu klient-serwer. W kontekście pozycjonowania "dostęp do FTP" oznacza dane dostępowe do serwera, na którym znajduje się strona internetowa. Dostęp do plików strony jest często konieczny z uwagi na konieczność wprowadzenia zmian optymalizacyjnych, które nie są możliwe do zrealizowania poprzez CMS.


Co to jest GA - Google Analytics?

Google Analytics to bezpłatne internetowe narzędzia do zbierania oraz analizowania statystyk strony internetowej, udostępniane przez firmę Google. Umożliwia zaawansowaną analizę ruchu na stronie internetowej pod kątem różnych aspektów.


Co to jest GSC - Google Search Console (dawniej GWT - Google Webmaster Tools)?

To stworzona i udostępniana przez Google bezpłatna platforma internetowa dla webmasterów oraz administratorów witryn. Pozwala na monitorowanie pozycji witryny, stanu indeksowania, analitykę oraz analizę błędów optymalizacyjnych pod kątem SEO.


Czy otrzymam gwarancję uzyskania określonych efektów?

Żadna szanująca siebie oraz swoich klientów agencja SEO nie może gwarantować jakichkolwiek efektów. Zgodnie z informacjami na stronie pomocy Google:

Nikt nie może zagwarantować pierwszej pozycji w rankingu Google.

Wystrzegaj się SEO, którzy twierdzą, że gwarantują pozycję w rankingach, mają „specjalne układy z Google” lub reklamują „priorytetowe zgłaszanie” witryn do Google (...).

Wynika to z faktu, że wyszukiwarka Google jest środowiskiem zewnętrznym, na które agencje SEO nie mają wpływu.


Czy Google Ads (dawniej AdWords) ma wpływ na pozycjonowanie strony?

Nie, reklamy wyświetlane za pomocą Google Ads nie mają żadnego wpływu na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Reklamy Google Ads to płatne wyniki wyszukiwania, które działają jako zupełnie niezależny system.


Czy kara (działania ręczne) lub filtr algorytmiczny Google może zostać usunięty?

Tak, w obu przypadkach (działania ręczne lub tzw. filtr algorytmiczny) najczęstszym skutkiem jest obniżenie widoczności strony lub "zamrożenie" pozycji. Wyjście z tej sytuacji jest zazwyczaj trudnym i żmudnym procesem, w którym w pierwszej kolejności należy trafnie ustalić przyczynę sytuacji, a następnie podjąć działania mające na celu usunięcie działań ręcznych lub filtra.


Czy można pozycjonować strony niskiej jakości?

Pozycjonować można wszystkie strony internetowe. To właśnie SEO, czyli optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek ma na celu sprawienie, że strona będzie przyjazna i wartościowa dla wyszukiwarek. Ideą pozycjonowania jest poprawianie jakości strony internetowej.


Czy można pozycjonować się na każde słowo kluczowe?

Teoretycznie i praktycznie jest to możliwe, ale z biznesowego punktu widzenia nie zawsze ma to uzasadnienie. Jeżeli prowadzisz mały lokalny biznes i posiadasz prostą stronę internetową, to prawdopodobnie nie uda Ci się przebić na bardzo konkurencyjne i prestiżowe wyrażenia przez strony, które działają na rynku od wielu lat i są znane na całym świecie.

Kolejną kwestią jest dopasowanie słów kluczowych. W trakcie pozycjonowania dobiera się wyrażenia kluczowe nawiązujące do Twojego biznesu i odzwierciedlające oferowane przez Ciebie produkty lub usługi. Jeżeli prowadzisz zatem lokalną kwiaciarnię, to użytkownicy odnajdą Twoją stronę, wpisując do wyszukiwarki frazy związane z Twoim profilem działalności.


Czy otrzymam raporty z usługi?

Tak, będą to cykliczne raporty zawierające informacje o widoczności Twojej strony internetowej oraz osiąganych postępach. W każdej chwili możesz się także z nami skontaktować.


Czy można jednorazowo wypozycjonować stronę internetową?

Nie, pozycjonowanie jest procesem ciągłym, nastawionym na osiągane długofalowych efektów. Wynika to z faktu, że Google nieustannie wprowadza zmiany w swoich algorytmach (nawet kilkaset w ciągu jednego roku), a konkurencja także stara się osiągnąć jak najlepszą widoczność.


Czy pozycjonowanie wymaga wprowadzania zmian na stronie?

Tak, zazwyczaj jednak są to drobne zmiany kosmetyczne. Zawsze masz pełną kontrolę nad wprowadzanymi zmianami, zatem nie ma obaw, że zmienimy wygląd lub zawartość strony internetowej bez Twojej wiedzy.


Czy pozycjonujecie w wyszukiwarkach zagranicznych?

Tak, oferujemy budowanie widoczności stron również w wyszukiwarkach zagranicznych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.


Czy Social Media mają wpływ na pozycjonowanie?

Sama obecność w mediach społecznościowych nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie Twojej strony w Google, jednakże nie oznacza to, że nie warto istnieć w tym kanale komunikacji. Aktywne prowadzenie działań w social media buduje zaufanie i rozpoznawalność Twojej marki, a to może pośrednio wpływać na na pozycjonowanie.


Czy wyrażenia kluczowe można zmieniać w trakcie współpracy?

Jest to możliwe, należy jednak mieć na uwadze równowagę współpracy i opłacalność takich działań. Należy także pamiętać, że pozycjonowanie danych fraz kluczowych to wiele godzin żmudnej pracy całego zespołu specjalistów, a zaprzestanie prac pozycjonerskich nad danym wyrażeniem, może doprowadzić do stopniowego obniżania jego widoczności.


Dlaczego na stronie muszą znaleźć się dane kontaktowe?

Dane NAP (Name, Address, Phone number) to podstawowe dane kontaktowe firmy, które pozwalają klientom na łatwy kontakt i budują zaufanie do firmy. Są także kluczowym elementem w kontekście promowania witryny na frazy geolokalizowane.


Dlaczego powinienem się pozycjonować?

Przede wszystkim dlatego, aby pozyskać nowy kanał potencjalnych klientów. Czy klienci są w stanie odnaleźć Twoją stronę, wpisując adres firmy lub dane kontaktowe w wyszukiwarkę? Czy Twoja strona jest widoczna na najważniejsze dla Ciebie słowa kluczowe? Czy potencjalni klienci znają adres Twojej witryny? Czy chciałbyś przeskoczyć konkurencję w organicznych wynikach Google?

Powyższe pytania mogą pomóc odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeżeli nadal nie jesteś pewny, skontaktuj się z nami - przygotujemy dla Ciebie bezpłatne informacje na temat Twojej strony internetowej i wskażemy, jakie korzyści przyniesie Ci pozycjonowanie.


Ile słów kluczowych można pozycjonować?

Nie ma limitu słów, na które można się pozycjonować. Nasze doświadczenie pokazuje, że im więcej słów, na które widoczna jest strona internetowa, tym lepsze efekty biznesowe osiągają nasi klienci.


Jak mogę wspomóc pozycjonowanie strony?

Przede wszystkim pomyśl o swoich klientach - obecnych oraz tych, których możesz pozyskać. Warto działać na tych płaszczyznach, na których jest największa szansa na pozyskanie lub zatrzymanie klientów. Dbaj o informacje zawarte na swojej stronie internetowej i staraj się, żeby były jak najbardziej użyteczne i rozbudowane. Treści powinny wyczerpywać temat - postaraj się postawić w roli swojego klienta i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy znalazłeś wszystkie interesujące Cię informacje o ofercie. Zajrzyj także do naszego poradnika SEO, w którym znajdziesz użyteczne wskazówki dotyczące podstaw optymalizacji strony.


Jak weryfikować efekty pozycjonowania?

Przede wszystkim analizując statystyki, pozycje i widoczność swojej strony w Google. Przesyłamy cykliczne raporty, zawierające informacje o osiąganych efektach oraz postępach, dzięki czemu możesz na bieżąco śledzić sytuację Twojej strony.


Jak wygląda współpraca z firmą?

Masz pełną kontrolę - nic nie dzieje się bez Twojej wiedzy. Działamy na jasnych zasadach i jesteśmy transparentni. Na bieżąco informujemy Cię o postępach prac i w każdej chwili możesz się z nami skontaktować. Jednocześnie ograniczamy nasz kontakt do minimum, tak abyś mógł skupić się na rozwijaniu swojej firmy.


Jakie informacje potrzebne są do przygotowania wyceny?

Przede wszystkim adres strony internetowej. Ponadto przeprowadzimy krótki wywiad, podczas którego ustalimy najważniejsze dla Ciebie obszary (produkty, usługi, lokalizacja) oraz cele (zwiększenie ruchu, sprzedaży, pozyskanie nowych klientów). Istotne jest także ustalenie przewidywanego budżetu oraz wskazanie głównej konkurencji.


Kiedy mogę spodziewać się efektów?

Nie można jednoznacznie określić czasu potrzebnego na uzyskanie widocznych efektów, ponieważ pozycjonowanie strony uzależnione jest od setek czynników. Istotna jest także sama strona internetowa oraz jej stan wyjściowy. Przyjmuje się, że pierwsze efekty pozycjonowania można zobaczyć w okresie od jednego do dwóch lub trzech miesięcy, jednakże nasze doświadczenie pokazuje nam, że często efekty pozycjonowania mogą być widoczne nawet po kilku tygodniach. Nie jest to jednak wyznacznik, gdyż każda witryna jest unikalna i wymaga spersonalizowanej strategii SEO.


Korzystam już z innych form reklamy, czy warto zacząć pozycjonowanie strony?

Tak, dzięki pozycjonowaniu swojej strony możesz otworzyć przed sobą nowy kanał pozyskiwania klientów. Liczba osób korzystających z internetu w Polsce stale rośnie. Już teraz ponad 80% badanych Polaków codziennie korzysta z internetu, w którym wyszukuje informacje także o firmach, produktach lub usługach. Jeżeli korzystasz już z innych form reklamy, to pozycjonowanie strony jest doskonałym uzupełnieniem Twojej strategii promocji firmy.


Nie chcę udostępniać danych do strony internetowej / CMS / FTP

To nie problem. W tej sytuacji możemy oprzeć naszą współpracę na podstawie przygotowanych przez nas dla Twojej witryny rekomendacji, które możesz wdrożyć samodzielnie lub zrobi to webmaster opiekujący się Twoją stroną. Rekomendacje otrzymasz drogą elektroniczną i w każdej chwili możesz je z nami przedyskutować lub otrzymać dodatkowe wyjaśnienia i wskazówki.


Od czego zależy cena pozycjonowania?

Cena pozycjonowania strony internetowej uzależniona jest od trudności projektu. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak obecny stan witryny, konkurencja oraz trudność wyrażeń, a także ilość pracy, koniecznej do uzyskania satysfakcjonujących efektów.


SEO a zmiany na stronie - czy czekać na wdrożenie nowej wersji witryny?

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych podczas migracji na nową wersję strony internetowej lub uruchamiania zupełnie nowej witryny. Tworzenie strony internetowej, bez względu na to, czy będzie to odświeżona wersja dotychczasowej witryny, czy zupełnie nowa strona startującej firmy, to doskonały moment na wdrożenie rekomendacji SEO, przygotowanych na podstawie audytu oraz analiz. Nieumiejętnie poprowadzony proces migracji lub uruchomienia nowej strony może spowodować zniknięcie witryny z wyszukiwarki.


W jaki sposób naliczane są opłaty?

Oferujemy dwa bazowe modele rozliczeń: stałą, miesięczną opłatę oraz połączenie opłaty stałej z premią za sukces dla wybranych słów kluczowych. Oba modele powstały w wyniku doświadczeń, budowanych na przestrzeni lat w branży SEO. Według informacji przekazywanych przez Google, codziennie 15% wszystkich wyszukań to unikalne wyrażenia, które pierwszy raz pojawiły się w wyszukiwarce. To sprawia, że stale poszukujemy nowych wyrażeń, na które Twoja witryna mogłaby być widoczna. Dlatego też nie rozliczamy się tylko za kilka wybranych słów kluczowych, a nasze działania kierujemy na całą witrynę, opierając się na modelu pozycjonowania szerokiego.


Zależy mi na szybkich efektach

W tej sytuacji rozwiązaniem jest kampania linków sponsorowanych Google Ads. Pozycjonowanie nastawione jest na długofalowe efekty, które osiągane są cyklicznymi działaniami. Jest to złożony i długotrwały proces, w którym pierwsze efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Agencja SEO Semrevo. Bądź widoczny.