Darmowe narzędzia SEO wspierające pozycjonowanie stron

Tomasz Stężycki — 26.08.2019 — SEO

Nasze darmowe narzędzia SEO to propozycja nie tylko dla specjalistów, ale przede wszystkim dla osób, które samodzielnie chcą spróbować swoich sił w pozycjonowaniu swojej witryny.

Toolset podzieliliśmy na kilka kategorii, wśród których znajdziemy narzędzia pozwalające na analizę profilu linkowego, dobieranie i budowanie listy słów kluczowych, analizę ruchu czy stanu optymalizacji witryny.

Przyjrzyjmy im się!

Narzędzia SEO od Google

Skoro pozycjonowanie, to z dużym prawdopodobieństwem w Google – nie mogło więc zabraknąć kilku narzędzi ze stajni Google.

Google Search Console

https://search.google.com/search-console/about

Google Search Console - narzędzie SEO od Google

Absolutny must-have #1

Nie ma znaczenia czy pracujesz w agencji SEO, jesteś pozycjonerem-freelancerem czy prowadzisz własny biznes i chciałbyś samodzielnie spróbować podbić widoczność swojej strony www – Google Search Console (GSC) to narzędzie, od którego powinna zaczynać się każda przygoda z pozycjonowaniem.

Dzięki Google Search Console (dawniej Google Webmaster Tools – GWT) zweryfikujemy stan naszej witryny w wyszukiwarce Google.

W Search Console dzięki raportowi „Skuteczność” sprawdzimy średnią pozycję strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania, poznamy zapytania, na które wyświetlała się nasza witryna oraz jej najpopularniejsze podstrony.

Ponadto:

 • Inspect URL – sprawdzimy w jaki sposób Googlebot „widzi” naszą stronę
 • Stan – zdiagnozujemy problemy z naszymi podstronami, takie jak przekierowania, problemy z indeksacją czy dostępem dla robota Google
 • Mapy witryny – prześlemy pliki sitemap i zweryfikujemy stan map witryny
 • Obsługa na urządzeniach mobilnych – sprawdzimy jak nasza strona radzi sobie na urządzeniach mobilnych, zweryfikujemy i zdiagnozujemy występujące problemy
 • Linki – poznamy linki przychodzące do naszej witryny, najczęściej linkowane strony, a także zweryfikujemy stan linkowania wewnętrznego
 • Bezpieczeństwo i ręczne działania – zweryfikujemy, czy nasza strona jest bezpieczna i nie padła ofiarą złośliwego oprogramowania, a także czy na stronę nie nałożono działań ręcznych (tzw. „kara Google”).

Google Analytics

https://analytics.google.com/analytics/web/

Google Analytics

Absolutny must-have #2

Drugim krokiem po instalacji Google Search Console jest zainstalowanie Google Analytics, który rzuci nieco więcej światła na ruch przechodzący przez witrynę.

Nie sposób w kilku akapitach opisach wszystkich możliwości tego kombajnu danych, dlatego przyjrzyjmy się głównym kategoriom:

 • Czas rzeczywisty – raport w czasie rzeczywistym, gdzie znajdziemy informacje o aktualnych użytkownikach na naszej stronie internetowej: ilość odwiedzających oraz gdzie aktualnie się znajdują.
 • Odbiorcy – to raporty prezentujące szczegółowe informacje o ruchu na naszej stronie. Dzięki niemy poznamy między innymi ilość użytkowników, odsłon czy sesji oraz dane demograficzne. Sprawdzimy także średni czas trwania sesji oraz współczynnik odrzuceń.
 • Pozyskiwanie – w tej kategorii znajdziemy informacje na temat źródeł pozyskiwanego ruchu oraz wszystkie informacje z nim związane.
 • Zachowanie – dzięki tym raportom dowiemy się więcej na temat zachowania użytkowników na naszej witrynie. Sprawdzimy, które strony są najpopularniejsze, gdzie użytkownicy spędzają najwięcej czasu i w jaki sposób poruszają się po witrynie.
 • Konwersje – czyli cel każdego internetowego biznesu. Dowiemy się jakie przychody generuje nasz biznes online. Konwersje to nie tylko zakup towarów czy usług, ale także zostawianie leadów, połączenia telefoniczne czy na przykład pobranie e-booka.

PageSpeed Insights

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Narzędzie SEO PageSpeed Insights od Google

Szybcy i… zoptymalizowani!

Czy choć raz zdarzyło Ci się narzekać na wolno ładującą się stronę internetową podczas przeglądania na urządzeniu mobilnym?

Google dostrzega ten problem i stawia na szybko działające strony i aplikacje, dlatego udostępniło narzędzie SEO PageSpeed Insights, które zdążyło przejść już kilka (r)ewolucji.

PageSpeed Insights analizuje zawartość strony internetowej, a następnie sugeruje sposoby zwiększenia szybkości jej wyświetlania.

Narzędzie PSI generuje dwa raporty: dla urządzeń mobilnych oraz dla urządzeń stacjonarnych bazując na silniku narzędzia Lighthouse (o którym później).

Oprócz podsumowania danych laboratoryjnych otrzymamy szereg wskazówek optymalizacyjnych, dzięki którym strona internetowa będzie wczytywać się szybko zarówno na smartfonach jak i komputerach.

Niewątpliwą zaletą są także liczne odwołania do baz wiedzy oraz dokumentacji, choć te mogą dla niektórych wydawać się odrobinę skomplikowane do wdrożenia.

Structured Data Testing Tool – Narzędzie to testowania danych uporządkowanych

https://search.google.com/structured-data/testing-tool

Dane strukturalne to specjalne znaczniki w formie kodu HTML lub JSON-LD, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć sens informacji zawartych na stronie internetowej.

Na przykład adres siedziby firmy zapisany na stronie internetowej to dla robotów wyszukiwarki zwyczajny ciąg znaków, jednakże umieszczony w odpowiednich znacznikach nabiera sensu, dzięki czemu wyszukiwarki są w stanie zrozumieć i rozróżnić konkretne typy danych.

Dane strukturalne (lub dane uporządkowane) to silny trend, który rozwija się w bardzo szybkim tempie i nabiera dużego znaczenia.

Dane strukturalne nie tylko pomagają zrozumieć zawartość strony, ale mogą także pomóc w rozszerzeniu wyników wyszukiwania. Wyszukiwarka Google może wykorzystać dane strukturalne do zaprezentowania rozszerzonych wyników wyszukiwania, które będą rozbudowane o informacje takie jak:

 • ocena (w tym również gwiazdki)
 • ilość komentarzy lub ocen
 • cena produktu lub usługi
 • dostępność produktu
 • miniaturka
 • nawigacja okruszkowa (breadcrumbs)
 • i wiele więcej!

Przykładowe zastosowanie danych strukturalnych możecie odnaleźć na naszej stronie Pozycjonowanie stron, na której wykorzystaliśmy znaczniki opisujące sekcję pytań i odpowiedzi, dzięki czemu nasz snippet w wynikach wyszukiwania został rozszerzony:

Narzędzie SEO dostarczane przez Google pozwoli rozpoznać i zweryfikować poprawność danych uporządkowanych oraz wskaże potencjalne problemy z nimi związane.

Mobile Friendly Test – Test optymalizacji mobilnej

https://search.google.com/test/mobile-friendly

Narzędzie SEO do testowania optymalizacji mobilnej

Obecnie ponad 50% rynku to urządzenia mobilne, których użytkownicy codziennie przeglądają Internet w poszukiwaniu informacji, produktów lub usług.

Google dostrzegając potencjał oraz szybki rozwój rynku urządzeń mobilnych postanowił działać w myśl zasady Mobile First, a dokładnie Mobile-First Indexing, czyli indeksowanie mobilne.

Oznacza to, że wyszukiwarka Google w swoim indeksie w pierwszej kolejności bierze pod uwagę (indeksuje) wersje mobilną witryny – jeżeli jest dostępna.

Strona przyjazna dla urządzeń mobilnych to jeden z oficjalnych czynników rankingowych, tak więc posiadanie witryny, która jest mobile-friendly, może być kluczem do osiągnięcia wyższych pozycji w wyszukiwarce Google.

Test optymalizacji mobilnej od Google to narzędzie SEO, które pozwoli w szybki sposób zweryfikować, czy strona internetowa jest dostosowana do przeglądania na urządzeniach mobilnych.

W przypadku problemów otrzymamy wskazówki dotyczące obszarów wymagających poprawy z określonym typem błędu.

Google Safe Browsing

https://transparencyreport.google.com/safe-browsing/search

Google codziennie skanuje miliardy stron internetowych pod kątem złośliwego oprogramowania.

W przypadku wykrycia zagrożenia, niebezpieczna strona zostaje oznaczona w wynikach wyszukiwania, jako mogąca wyrządzić szkody użytkownikowi.

Jeżeli na stronie internetowej zainstalowany jest Google Search Console, to właściciel strony otrzyma dodatkowe powiadomienie o problemach z bezpieczeństwem w jego witrynie.

Google Safe Browsing pozwala w szybki sposób sprawdzić, czy na danej stronie występują problemy z bezpieczeństwem.

Google Disavow Tool

https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Google Disavow Tool to narzędzie SEO służące do zrzekania się linków przychodzących do witryny.

Dlaczego mielibyśmy zrzekać się linków? Odpowiedzi udziela samo Google:

Jeśli wobec Twojej witryny podjęto ręczne działania w związku z prowadzącymi do niej nienaturalnymi linkami lub jeśli uważasz, że takie działania mogą zostać podjęte (z powodu płatnych linków lub innych systemów wymiany linków, które naruszają nasze wskazówki dotyczące jakości), postaraj się, aby te linki zostały usunięte z witryny zewnętrznej. Jeśli nie ma możliwości ich usunięcia, zrzeknij się ich.

Narzędzie to jest przydatne w momencie podjęcia wobec witryny działań ręcznych (tzw. „kara Google”) lub w przypadku podejrzenia wpadnięcia w filtr algorytmiczny.

Porada: Chociaż samo narzędzie nie jest trudne w obsłudze, rekomendujemy, aby zawartość pliku przesyłanego do Disavow Tool skonsultować z osobą mającą większe doświadczenie w SEO i pozycjonowaniu stron internetowych.

Google Trends

https://trends.google.pl/

Google Trends

Google Trends to narzędzie, dzięki któremu sprawdzimy jak wyglądają aktualne trendy w wyszukiwarce Google.

Użytkownicy z całego świata codziennie wpisują zapytania do wyszukiwarki Google, które są zbierane i analizowane. Ta ogromna ilość danych prezentowana jest w narzędziu Google Trends, dzięki któremu możemy sprawdzić zainteresowanie danym tematem w konkretnym ujęciu czasowym lub geograficznym.

Google Trends dostarczy nam informacji czy dane słowo kluczowe lub temat zyskuje na popularności, cechuje się sezonowością, a może w danym regionie traci zainteresowanie wśród użytkowników.

Poniżej przykład, dla znanego wszystkim świątecznego utworu:

Google Trends to narzędzie, którego potencjał warto wykorzystać w tworzeniu strategii marketingowej, analizie konkurencji czy chociażby przy dobrze i analizie słów kluczowych.

Ciąg dalszy wkrótce.

Tomasz Stężycki

Przemyślana strategia działania poparta wieloletnim doświadczeniem najlepiej opisuje jego sposób pracy z klientami. Zwolennik technicznego SEO oraz testów - choć nigdy nie eksperymentuje na stronach Klientów.